Tryb koncertowy

24 listopada na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa orkiestra Sinfonietta Cracovia zainauguruje nowy cykl koncertowy pod hasłem Sinfonietta Nova. Na inaugurację cyklu zaplanowane jest wyjątkowe spotkanie Orkiestry z Adamem Bałdychem, wirtuozem skrzypiec zacierającym granice między gatunkami. Głównym punktem programu będzie Concerto Galante, utwór napisany w 2020 roku dla Stuttgarter Kamerorchester, w którym spotykają się echa muzyki dawnej oraz nowych brzmień smyczkowych. Taki wybór repertuaru to świetna okazja dla muzyków Sinfonietty Cracovii, aby zaprezentowali swoją precyzję brzmienia i zręczność w łączeniu stylistyk.  

Utwór czerpie z estetyki muzyki dawnej, przetwarza ją i konfrontuje z sonorystycznymi poszukiwaniami muzyki najnowszej oraz osobistym światem dźwiękowym Adama Bałdycha. Ważną rolę odgrywa tu partia solowa skrzypiec renesansowych, niezwykle rzadkiego instrumentu, na którym improwizuje sam kompozytor. „Ich brzmienie jest niezwykle barwne, swoim tonem usytuowane gdzieś między wiolonczelą, a altówką, dające kompletnie niespotykany efekt. Partia improwizowana przenika się z tą orkiestrową dając poczucie ciągłego dialogu, jest autentyczną wypowiedzią tu i teraz, formą stwarzania muzyki na oczach publiczności. To przestrzeń niezwykle ważna w mojej twórczości, która pozwala zacierać granice pomiędzy muzyką poważną, ą improwizowaną”, podkreśla kompozytor i wykonawca.

Podczas koncertu premierowo towarzyszyć muzykom będzie pianista Łukasz Ojdana, dzięki czemu krakowskie wykonanie Concerto Galante stanie się twórczym remiksem pierwotnej wersji utworu.

Nowy cykl Sinfonietty i nowa przestrzeń współpracy

Koncert Adama Bałdycha i Sinfonietty Cracovii to pierwszy krok w nowym kierunku, wyznaczonym przez dyrektorki Agatę Grabowiecką i Katarzynę Tomalę-Jedynak. Odważne, świeże, progresywne, zacierające granice między gatunkami – takie będą koncerty w najmłodszym cyklu Sinfonietty Cracovii, którego tytuł Sinfonietta Nova ma być magnesem dla tego, co we współczesnej muzyce najciekawsze i najbardziej ekscytujące. Już 29 stycznia Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Herdzina odświeży album Feelharmony nagrany przed laty wspólnie z legendą sceny etnicznej – zespołem Kroke, a w maju wystąpi wspólnie z Agatą Zubel, która na nowo zinterpretuje pieśni Almy i Gustava Mahlerów.

„Sinfonietta Nova to cykl, którym zapraszamy do świata muzyki współczesnej. To cykl, dla odkrywców i tych, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty muzyczne. Wszyscy pamiętamy eksperymentalne koncerty festiwalu Sacrum Profanum w Łaźni Nowej. Postindustrialna przestrzeń tego teatru, aż prosiła się o stały cykl koncertowy z tego obszaru  –  mówi dyrektorka Sinfonietty Agata  Grabowiecka.

Partnerem cyklu jest Teatr Łaźnia Nowa, który zostanie wypełniony muzyką młodych kompozytorów i tym co w muzyce współczesnej najciekawsze . Po udanej współpracy z Muzeum Narodowym przy Koncertach Espresso, Sinfonietta Cracovia podejmuje dzięki temu kolejną strategiczną współpracę.

"Współpraca z Sinfoniettą to z mojej perspektywy doskonała okazja na potwierdzenie tezy, że sztuka tworzy archipelagi łączące ludzi o wrażliwości, która niesie marzenie o zmienianiu świata na lepsze. Dlatego każde połączenie w tej sprawie wydaje mi się bardzo ważne, zwłaszcza że żyjemy w okolicznościach ciągłych podziałów i sporów”, podkreśla Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa.

Sinfonietta Nova to nowa jakość w programie orkiestry, a jednocześnie powrót do korzeni Sinfonietty Cracovii, kiedy to orkiestra specjalizowała się w śmiałym wykonawstwie muzyki współczesnej.

Bilety do zdobycia na stronie: https://sinfonietta.bilety24.pl/wydarzenie/?id=81606

Zobacz również

14
04
2023

Sinfonietta Cracovia i promocja polskiej muzyki za granicą

W czerwcu Sinfonietta Cracovia zaprezentuje nowojorskim melomanom i publiczności na całym północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych projekt Kilar|Glass.

(...)

12
04
2023

Spotkanie z Pawłem Mykietynem

Zapraszamy na spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców muzyki nowej, Pawłem Mykietynem na temat przenikania się światów muzyki filmowej i koncertowej.

(...)

30
03
2023

BeMyBean - nowy partner Koncertów Espresso w MuFo

Podczas Koncertu Espresso 2 kwietnia 2023 r. kawę serwować będzie nowy partner Sinfonietty Cracovii - krakowska rzemieślnicza palarnia kawy BeMyBean,

(...)

Klub Przyjaciół Sinfonietty

Zostań Mecenasem

Sinfonietta Cracovia to miejska instytucja kultury, która czerpie swoje witalne siły z otoczenia, energii miasta i jego mieszkańców. Dlatego chcemy włączać Państwa w życie Orkiestry, mając na uwadze jej dobro i rozwój.