Tryb koncertowy

20.03, w drugim koncercie z cyklu Muzyczne Mosty, Sinfonietta Cracovia połączy siły z muzykami Filharmonii Krakowskiej, aby zaprezentować wyjątkowy program złożony ze starannie dobranych dzieł muzyki współczesnej. Najwyższą jakość wykonań gwarantuje zespół wykonawczy na czele z dyrygentem, dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, Alexandrem Humalą. Artyści Sinfonietty Cracovii będą również mieli sposobność współpracy z polsko-ukraińską sopranistką, Marianą Poltorak.

Niezwykle istotne z punktu widzenia Sinfonietty jest włączenie do programu utworu ukraińskiego kompozytora Oleha Kywy. To nie tylko okazja do wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim, lecz także otwarcie polskich orkiestr na nowe propozycje programowe (Kantata Kywy miała polską prapremierę zaledwie jesienią zeszłego roku).

Z kolei 20.03 w Filharmonii Krakowskiej polską prapremierę będzie miało dzieło Edvarda Mirzoyana, o którym pisze Karolina Dąbek do tekstu programowego koncertu:

"W każdej części Symfonii na kotły i orkiestrę smyczkową (1962) – jego najsłynniejszej kompozycji – mamy do czynienia z koncentracją ekspresyjnego wyrazu. Już sam początek daje wyobrażenie mocy, która drzemie w tej muzyce. Dramatyczne napięcie utrzymuje się przez całą pierwszą część, w drugiej do głosu dochodzi radosny, choć chwilami sarkastyczny ton tanecznego scherza. Później, w nostalgicznym Adagio, nastrój ulega przemianie, całość zaś kończy pełen życia, pogodny finał. Tym, co spaja utwór, są ukryte w orkiestrowej tkance odwołania do muzyki ludowej. W każdym ogniwie przewijają się melodie z rodzimego folkloru kompozytora, nadając całości niezwykłego kolorytu i lirycznej głębi".

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Sinfonietta Cracovia

Muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej

Alexander Humala - dyrygent

Mariana Poltorak - sopran

Wojciech Kaszuba - trąbka

Repertuar:

Arvo Pärt – Fratres na smyczki i perkusję

Oleg Kiva – Kantata kameralna nr 3 na głos i orkiestrą kameralną

Henryk Mikołaj Górecki – Małe requiem dla pewnej polki op. 66

***

Edvard Mirzoyan – Symfonia na kotły i smyczki (polska premiera)

Zobacz również

15
09
2022

Trasa koncertowa - Teneryfa

Sinfonietta Cracovia otworzy program 16. edycji prestiżowego festiwalu Fimucité. To część międzynarodowej trasy Kilar 90.

(...)

02
09
2022

Inauguracja Sezonu 2022/2023

9 września 2022 roku Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oficjalnie rozpocznie nowy sezon artystyczny.

(...)

25
07
2022

Nabór do orkiestry

Zapraszamy!

(...)

Klub Przyjaciół Sinfonietty

Zostań Mecenasem

Sinfonietta Cracovia to miejska instytucja kultury, która czerpie swoje witalne siły z otoczenia, energii miasta i jego mieszkańców. Dlatego chcemy włączać Państwa w życie Orkiestry, mając na uwadze jej dobro i rozwój.