Tryb koncertowy

Sinfonietta Cracovia ma zaszczyt uczestniczyć w inauguracji cyklu ICE Classic w sezonie 2022. Doceniany przez krakowian cykl otworzą 1 marca 2022 r. – w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina – dwa koncerty fortepianowe polskiego kompozytora. Gwiazdą wieczoru będzie Jan Lisiecki, jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Dla orkiestry to powrót do współpracy z artystą po 9 latach, kiedy to siedemnastoletni wówczas muzyk wystąpił wraz z Sinfoniettą w Beethovenowskim repertuarze.

Program:

Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll

Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy f-mol

Jan Lisiecki
Krytycy nazywają go „arystokratą fortepianu”, „wybitnym talentem”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów” i chwalą go za dojrzałe, „niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią” interpretacje. On sam mówi skromnie: – „Nie mam kontroli nad tym jak i co o mnie piszą, i nie ma to dla mnie dużego znaczenia. Nie zgadzam się z tymi górnolotnymi porównaniami. Chopin swoją muzykę zostawił w prezencie nam wszystkim, a ja ją tylko gram”. Jan Lisiecki urodził się w 1995 roku, w Calgary (Kanada). Ma polskie korzenie – jego ojciec pochodzi z Poznania, a mama z Gdańska (oboje są absolwentami poznańskiej Akademii Rolniczej, obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a mając 9 lat wygrał konkurs muzyczny w Calgary (jako najmłodszy zwycięzca w jego historii) i pierwszy raz wystąpił z orkiestrą. Sześć lat później, jako 15-latek, podpisał ekskluzywny kontrakt z Deutsche Grammophon stając się najmłodszym pianistą w historii tej znakomitej i prestiżowej wytwórni, który dla niej nagrywa.


Sylwetka pianisty ze strony iceclassic.pl

Fot. Christoph Köstlin

Zobacz również

15
09
2022

Trasa koncertowa - Teneryfa

Sinfonietta Cracovia otworzy program 16. edycji prestiżowego festiwalu Fimucité. To część międzynarodowej trasy Kilar 90.

(...)

02
09
2022

Inauguracja Sezonu 2022/2023

9 września 2022 roku Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oficjalnie rozpocznie nowy sezon artystyczny.

(...)

25
07
2022

Nabór do orkiestry

Zapraszamy!

(...)

Klub Przyjaciół Sinfonietty

Zostań Mecenasem

Sinfonietta Cracovia to miejska instytucja kultury, która czerpie swoje witalne siły z otoczenia, energii miasta i jego mieszkańców. Dlatego chcemy włączać Państwa w życie Orkiestry, mając na uwadze jej dobro i rozwój.