Tryb koncertowy

9 września 2022 roku Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oficjalnie rozpocznie nowy sezon artystyczny. Koncert inaugurujący zapowiada ambitne plany nowej dyrekcji, czyli duetu Agata Grabowiecka – Katarzyna Tomala-Jedynak, który od tej jesieni razem będzie prowadzić Orkiestrę.

Czworo solistów, pięć kompozycji w programie koncertu i jedna główna bohaterka. Twarzą wieczoru będzie z pewnością Katarzyna Tomala-Jedynak. Nowa dyrektor Artystyczna Sinfonietty Cracovii, a zarazem jej Pierwsza Dyrygentka proponuje krakowianom niezwykle zróżnicowany program, w którym obok niekwestionowanej klasyki (Mozart), zabrzmi repertuar, za którego interpretacje Sinfonietta od swoich początków była ceniona (Penderecki), oraz dźwięki dwudziestowiecznego neoklasycyzmu (Martinů, Spisak) z akcentem w postaci dzieła kompozytora muzyki filmowej, Malcolma Arnolda.

Charakter utworów zaprezentowanych w czasie koncertu łączy symfoniczne brzmienie z partiami wirtuozerskimi dla solistów. To sposobność, aby swój wykonawczy kunszt zaprezentowali muzycy Sinfonietty Cracovii, grający ramię w ramię z artystami Filharmonii Berlińskiej. Daniel Stabrawa, koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej oraz Ignacy Miecznikowski, altowiolista berlińczyków będą zatem prowadzić muzyczny dialog z liderami krakowskiej orkiestry: Maciejem Lulkiem (skrzypce) oraz Marcinem Mączyńskim (wiolonczela).

Koncert odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej – jest to efekt porozumienia szefów obu instytucji kultury w ramach projektu Muzyczne Mosty. Dzięki tej współpracy, w oczekiwaniu na nową siedzibę na Cichym Kąciku, Sinfonietta Cracovia może zapraszać swoich słuchaczy do dużych, symfonicznych koncertów w ramach cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. Jeszcze w tym roku odbędą się trzy takie koncerty: w październiku z flecistką Zofią Neugebauer, w listopadzie z muzyką Patricka Doyle’a oraz w grudniu z hiszpańskim dyrygentem Anionio Méndezem.

Sinfonietta Cracovia – koncert inaugurujący sezon artystyczny 2022/2023. 9 września, godzina 19.30. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Bilety do zakupienia na stronie https://filharmoniakrakow.pl/ oraz w kasie Filharmonii przy ulicy Zwierzynieckiej 1.

Program koncertu:

Krzysztof Penderecki – Serenada na orkiestrę smyczkową

Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia koncertująca na skrzypce, altówkę i orkiestrę Es-dur

PRZERWA

Bohuslav Martinu – Duet nr 1na skrzypce i wiolonczelę

Michał Spisak – Suita na orkiestrę smyczkową

Malcolm Arnold – Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową

Wystąpią:

Daniel Stabrawa – skrzypce

Maciej Lulek – skrzypce

Ignacy Miecznikowski – altówka

Marcin Mączyński – wiolonczela

Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygentka

Sinfonietta Cracovia

Zobacz również

14
04
2023

Sinfonietta Cracovia i promocja polskiej muzyki za granicą

W czerwcu Sinfonietta Cracovia zaprezentuje nowojorskim melomanom i publiczności na całym północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych projekt Kilar|Glass.

(...)

12
04
2023

Spotkanie z Pawłem Mykietynem

Zapraszamy na spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców muzyki nowej, Pawłem Mykietynem na temat przenikania się światów muzyki filmowej i koncertowej.

(...)

30
03
2023

BeMyBean - nowy partner Koncertów Espresso w MuFo

Podczas Koncertu Espresso 2 kwietnia 2023 r. kawę serwować będzie nowy partner Sinfonietty Cracovii - krakowska rzemieślnicza palarnia kawy BeMyBean,

(...)

Klub Przyjaciół Sinfonietty

Zostań Mecenasem

Sinfonietta Cracovia to miejska instytucja kultury, która czerpie swoje witalne siły z otoczenia, energii miasta i jego mieszkańców. Dlatego chcemy włączać Państwa w życie Orkiestry, mając na uwadze jej dobro i rozwój.