



Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Rękopis znaleziony w Saragossie | film z muzyką na żywo
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Wystąpią
Małe Instrumenty
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Sinfonietta Cracovia
Program
Rękopis znaleziony w Saragossie (1965, reż. Wojciech Jerzy Has, muzyka: Krzysztof Penderecki)
O koncercie
Wojciech Jerzy Has został ogłoszony przez Senat RP patronem roku 2025. Na FMF świętujemy setną rocznicę urodzin wybitnego reżysera, prezentując jego najsłynniejszy film – Rękopis znaleziony w Saragossie. Jednym z kluczowych elementów dzieła jest eksperymentalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego. Tego wieczoru będziemy jej słuchać na żywo, doświadczając filmu Hasa w niepowtarzalny, intensywny sposób.
Rękopis znaleziony w Saragossie, którego premiera odbyła się w 1965 roku, zyskał międzynarodowe uznanie i zapisał się w historii kina, inspirując kolejnych twórców. Ten niezwykły film to surrealistyczny labirynt opowieści, balansujących między snem a rzeczywistością.
To także jedno z nielicznych dzieł, do których Krzysztof Penderecki skomponował pełną ścieżkę dźwiękową. Jego muzyka, łącząca eksperymentalne brzmienia, nawiązania do baroku i klasycyzmu oraz charakterystyczne partie gitarowe, jest równie wielowymiarowa jak sam film.
Podczas koncertu usłyszymy ją na żywo, w wykonaniu Pawła Romańczuka i Małych Instrumentów oraz orkiestry Sinfonietta Cracovia w trakcie projekcji całego filmu. To okazja, by doświadczyć kultowego dzieła w zupełnie nowy sposób.
Wydarzenie rekomendowane dla osób od lat 16.
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Wskazówki dojazdu
Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków