Tryb koncertowy

18 października w ICE Kraków będzie miało miejsce prawykonanie Wariacji ludowych – utworu skomponowanego na specjalne zamówienie Sinfonietty Cracovii przez Jana Stokłosę, współtwórcę nagrodzonych Fryderykiem Pieśni współczesnych. Projekt jest owocem współpracy Sinfonietty Cracovii oraz festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Wariacje ludowe zabrzmią w październiku w sali teatralnej S2 ICE Kraków jako epilog festiwalu, dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

To jeden z najbardziej elektryzujących punktów krakowskiej jesieni kulturalnej. Wyjątkowy przez połączenie różnorodnych pierwiastków: współczesnych brzmień, ludowych inspiracji oraz klasycznej, smyczkowej orkiestracji. 18 października w ICE Kraków będzie miało miejsce prawykonanie Wariacji ludowych – utworu skomponowanego przez Jana Stokłosę na specjalne zamówienie Sinfonietty Cracovii. Współtwórca entuzjastycznie przyjętych Pieśni współczesnych (wspólny projekt zespołu pieśni i tańca „Śląsk” oraz Miuosha nagrodzony Fryderykiem) tym razem sięgnie po melodie różnych regionów, wplatając je w koncert, w którym na instrumentach etnicznych zagrają popularni wykonawcy: Sebastian Karpiel-Bułecka (dudy, śpiew), Bożena Bujnicka (sopran), Helena Matuszewska (m. in. suka biłgorajska).

Zamówienie kompozytorskie to owoc współpracy Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oraz EtnoKraków/Rozstaje, festiwalu muzycznego o ugruntowanej pozycji i stałej publiczności. Wariacje ludowe zabrzmią w październiku w sali teatralnej S2 ICE Kraków jako epilog festiwalu. Projekt zyskał wsparcie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Udział Jana Stokłosy w tym projekcie zapowiada najwyższej próby doświadczenie artystyczne. Artysta może pochwalić się całą serią udanych projektów: po „Pieśniach współczesnych krakowska publiczność mogła podziwiać niezwykle udany koncert Scoring 4 Skolimowski w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej – popis brawurowych możliwości aranżacyjnych.

Sam kompozytor i aranżer tak mówi o swoich inspiracjach: „Melodie dzięki temu są niezwykłe w swej naturalności, jest w nich coś magicznego i bardzo ludzkiego – szczególnie w obecnych czasach gdy muzyka jest często skalkulowaną produkcją muzyczną. W swoim utworze staram się zebrać tematy ludowe z różnych regionów polski tworząc swoistą, muzyczną mapę polski. Tematy ludowe są wyjściem, inspiracją do wariacji na ich temat. Skład smyczkowy w połączeniu z artystami na co dzień działającymi w zupełnie różnych stylach muzyki pozwala na synergię muzyki klasycznej, rozrywkowej, ludowej”.

Bilety na koncert w cenie 55-120 zł dostępne na portalu Bilety24.

Jan Stokłosa – Wariacje ludowe, Koncert na orkiestrę smyczkową, głosy i instrumenty etniczne

18 października 2022 r., godzina 20.

ICE Kraków, Sala teatralna | S2

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Zobacz również

23
02
2023

Sinfonietta Cracovia w podcaście Score and the City

Zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania podcastu Magdy Miśki-Jackowskiej poświęconego belgijskiej trasy koncertowej Sinfonietty Cracovii "Kilar 90".

(...)

10
02
2023

Sinfonietta w 2022 roku — podsumowanie

Rok 2022 był dla Sinfonietty Cracovii okresem obfitującym w wyzwania. Orkiestra zagrała 63 koncerty, w których uczestniczyło blisko 23 tysiące osób.

(...)

12
12
2022

Kompozytorzy dla pokoju: Kilar, Glass i Brossé

W grudniu Sinfonietta Cracovia zaprezentuje belgijskiej publiczności swój flagowy koncert łączący muzykę filmową i koncertową. To część międzynarodowej trasy Ki

(...)

Klub Przyjaciół Sinfonietty

Zostań Mecenasem

Sinfonietta Cracovia to miejska instytucja kultury, która czerpie swoje witalne siły z otoczenia, energii miasta i jego mieszkańców. Dlatego chcemy włączać Państwa w życie Orkiestry, mając na uwadze jej dobro i rozwój.