Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonia Krakowska zapraszają na spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców muzyki nowej, Pawłem Mykietynem. Rozmowa o przenikaniu się muzycznych światów (muzyki koncertowej oraz filmowej) będzie preludium do koncertu Herrmann/Mykietyn, w którym zabrzmi między innymi fragment muzyki z "IO" (2022, reż. Jerzy Skolimowski, Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej ścieżki dźwiękowej) oraz "II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną" (2019) z Marcinem Zdunikiem w roli solisty.
Spotkanie z Pawłem Mykietynem poprowadzi duet dziennikarski Magda Miśka-Jackowska (podcast Score & the City) oraz Jacek Hawryluk (Drugi Program Polskiego Radia), a wydarzenie objął patronatem Drugi Program Polskiego Radia, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura oraz czasopismo „Ekrany”.
Wstęp na wydarzenie wolny. Zapraszamy przed koncertem: 18 kwietnia 2023 roku o godzinie 18 do Sali Złotej w Filharmonii Krakowskiej.
***
Związki Pawła Mykietyna z kinem są wielopoziomowe i dotyczą nie tylko ścieżek dźwiękowych do filmów Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego czy Małgorzaty Szumowskiej. Uważny słuchacz odnajdzie w „II koncercie na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną” podobieństwa do ścieżki dźwiękowej „IO” (chociażby w kadencji instrumentu solowego). Wspomniana kadencja to „punkt zerowy” kompozycji, miejsce bliskie bezruchowi i najniższa część „wycinka sinusoidy”, jak sam określił utwór chociażby Marcin Zdunik, który ściśle współpracował z kompozytorem w procesie komponowania. Matematyczna niemal precyzja struktury utworu łączy się z dramatyczną partią wiolonczeli, targaną przez ekspresyjne emocje i transowe przeobrażenia barwy. Czy te przeobrażenia opowiadają jakąś historię? Tak zdawał się odczuwać to Maciej Stuhr, realizując w 2019 roku film (pod tym samym tytułem, co kompozycja Mykietyna), którego scenariusz podyktowała niejako muzyka. To jeden z niewielu przykładów tak ścisłej adaptacji utworu muzycznego przez kino.