



Fabryka Emalia Oskara Schindlera | Muzeum Krakowa


Koncert kameralny w Fabryce Schindlera
Fabryka Emalia Oskara Schindlera | Muzeum Krakowa
Wystąpią
Piotr Marciak skrzypce
Marcin Kmiecik skrzypce
Ryszard Sneka altówka
Tomasz Wyroba wiolonczela
Program
John Williams Temat z filmu "Lista Schindlera"
Joseph Haydn Kwartet smyczkowy B-dur op. 76 nr 4 "Wschód Słońca"
Jerry Bock Sunrise, sunset z musicalu "Skrzypek na dachu"
O koncercie
To wyjątkowy koncert, wpisujący się w rocznicę powstania oscarowego filmu „Lista Schindlera”, który przed trzydziestu laty w Krakowie realizował Steven Spielberg. Scenariusz ten powstał na kanwie wojennych losów właściciela fabryki na Podgórzu, jednego ze „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Spotkamy się z kustoszem Fabryki Emalii Oskara Schindlera, który w rozmowie z dziennikarką RMF Classic Jadwigą Polus opowie o związkach przestrzeni dawnej fabryki z wojenną codziennością Krakowa, lecz także z kontekstem filmowym. W programie muzycznym znajdą się ponadto jeden z kwartetów Josepha Haydna oraz fragment muzyki filmowej, nierozerwalnie związany z dziedzictwem kultury żydowskiej.
Wojenną historię Deutsche Emailwarenfabrik – DEF – i postać jej właściciela Oskara Schindlera przypomniał w 1993 roku film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Do dziś jest to miejsce odwiedzane przez turystów ze wszystkich krajów świata, pragnących osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób. (...) O bohaterskim czynie Oskara Schindlera, przypomina jego gabinet, szczęśliwie zachowany w budynku administracyjnym fabryki, w którym znajduje się symboliczna „arka ocalonych” stworzona z tysięcy garnków przypominających te produkowane przez jego pracowników w czasie wojny. (...) Wystawa ukazuje tragedię wojny w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, ale też codzienność okupowanego Krakowa, utrwaloną w zwykłych przedmiotach, fotografiach, gazetach, dokumentach osobistych i urzędowych.
Fragment opisu ze strony Muzeum Krakowa
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Wskazówki dojazdu
Kraków, ul. Lipowa 4
W pobliże Muzeum dojeżdżają tramwaje, które zatrzymują się na przystanku Plac Bohaterów Getta (w odległości ok. 550 metrów od wejścia do muzeum).
Dostępność
ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków
tel. (+48) 12 257-10-17,
e-mail: fabrykaschindlera@muzeumkrakowa.pl
Lokalizacja i dojazd
Fabryka Emalia Oskara Schindlera zlokalizowana jest na krakowskim Zabłociu. Dojazd możliwy jest środkami komunikacji miejskiej zatrzymującymi się na pl. Bohaterów Getta oraz na przystanku Zabłocie.
Parking + Miejsca postojowe
Brak miejsc parkingowych dla niepełnosprawny.
BOK/Recepcja
Kasa biletowa znajduje się na parterze, przy wejściu do budynku
Trasa wolna od przeszkód
Wystawa zlokalizowana na kilku kondygnacjach, na które prowadzi winda. W przestrzeni wystawy zmieniająca się nawierzchnia podłogi.
Winda
W obiekcie znajduje się winda. Kabina o wymiarach 1,1 x 2,2 m; przyciski z alfabetem Braille'a.
Toaleta
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze obok kasy.
Obsługa niesłyszących
We wszystkich naszych oddziałach/obiektach istnieje możliwość zwiedzania z tłumaczem, jednak takie zapotrzebowanie musi zostać zgłoszone wcześniej.
Tłumacz PJM/SJM
We wszystkich naszych oddziałach/obiektach istnieje możliwość zwiedzania z tłumaczem, jednak takie zapotrzebowanie musi zostać zgłoszone wcześniej.
Pies asystujący
Do wszystkich naszych oddziałów/obiektów zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami razem z psami przewodnikami.
Pokój/miejsce/kącik dla dziecka
Przewijak zlokalizowany na parterze obok kasy.
Obiekt wyposażony w defibrylator
Wi-Fi
W holu kasowym (parter).
WWW
https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/fabryka-schindlera