Tryb koncertowy
26
06
2022
Sunday
12:00

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach Główny

Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny

Logo cyklu Koncerty Espresso
26
06
2022
Sunday
12:00
Koncerty Espresso
Koncerty Espresso

#3: Espresso z Bruchem

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach Główny

Wystąpią

Sara Kupc skrzypce

Justyna Duda-Krane skrzypce

Danuta Augustyn skrzypce

Katarzyna Balas skrzypce

Elżbieta Gromada altówka

Ewa Szczepańska-Chwast altówka

Alina Dorożyńska wiolonczela

Łukasz Mazanek kontrabas

Program

Max Bruch Oktet smyczkowy B-dur

Szacowany czas trwania koncertu –

O koncercie

W kolejnym spotkaniu z muzyką i sztuką w cyklu Koncerty Espresso Sinfonietta Cracovia wystąpi w oktecie, a dziewiątą bohaterką koncertu będzie tajemnicza rzeźba z ekspozycji XX-XXI. RZEŹBA, której historię dla uczestników koncertu odsłoni Agata Małodobry, kuratorka Muzeum Narodowego w Krakowie. Rozmowę poprowadzi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektor programowa RMF Classic.


W programie muzycznym Oktet Maxa Brucha, o którym tak pisze dla nas Mateusz Borkowski:

Niemiecki kompozytor Max Bruch przeszedł do historii przede wszystkim jako twórca późnoromantycznych, ale utrzymanych w tradycyjnym stylu dzieł, na czele z popularnym Koncertem skrzypcowym g-moll, który na stałe wszedł do repertuaru skrzypcowego. Zważywszy na czas, w którym tworzył, czyli drugą połowę XIX wieku i początek XX wieku, uważany był wręcz za muzycznego konserwatystę. Oktet smyczkowy B-dur op. posth. pochodzi z ostatniego okresu twórczości, kiedy to Bruch skupiał się na małych składach wykonawczych. Dzieło powstało po w trudnym dla kompozytora czasie – po przebytej depresji spowodowanej śmiercią żony i w poczuciu klęski, jaką jego kraj poniósł w wojnie. W 1920 roku Bruch postanowił przerobić swój kwintet smyczkowy na oktet, zadedykowany przyjacielowi, skrzypkowi Willy’emu Hessowi, profesorowi Royal Manchester College of Music. Stan zdrowia Brucha stale się jednak pogarszał i kompozytor zmarł 2 października 1920 roku. Oktet wykonano w 1937 roku podczas transmisji radiowej w BBC, a wydano drukiem dopiero w 1996 roku.

Bilet wstępu na koncert to także zaproszenie na kawę oraz do bezpłatnego zwiedzania jednej ze stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie: XX + XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ.

Patronem medialnym cyklu Koncerty Espresso jest RMF Classic.

Bilety

Bilety dostępne online

oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków

Cena:
Normalny: 60 zł, ulgowy: 40 zł

Patroni i partnerzy

No items found.

Wskazówki dojazdu

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków

Dostępność

Klub Przyjaciół Sinfonietty

Zostań Mecenasem

Sinfonietta Cracovia to miejska instytucja kultury, która czerpie swoje witalne siły z otoczenia, energii miasta i jego mieszkańców. Dlatego chcemy włączać Państwa w życie Orkiestry, mając na uwadze jej dobro i rozwój.